DW-20-12-G-S-530
Samtec Inc. DW-20-12-G-S-530
Part Number
DW-20-12-G-S-530
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-12-G-S-530.pdf
Delivery Services
DW-20-12-G-S-530
Comments
    DW-20-12-G-S-530 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.530" (13.462mm)
    Length - Post (Mating)0.390" (9.906mm)