DW-20-12-L-D-440
Samtec Inc. DW-20-12-L-D-440
Part Number
DW-20-12-L-D-440
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-12-L-D-440.pdf
Delivery Services
DW-20-12-L-D-440
Comments
    DW-20-12-L-D-440 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.440" (11.176mm)
    Length - Post (Mating)0.480" (12.192mm)