DW-20-12-L-S-670
Samtec Inc. DW-20-12-L-S-670
Part Number
DW-20-12-L-S-670
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-12-L-S-670.pdf
Delivery Services
DW-20-12-L-S-670
Comments
    DW-20-12-L-S-670 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.670" (17.018mm)
    Length - Post (Mating)0.250" (6.350mm)