DW-20-12-S-D-400
Samtec Inc. DW-20-12-S-D-400
Part Number
DW-20-12-S-D-400
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-12-S-D-400.pdf
Delivery Services
DW-20-12-S-D-400
Comments
    DW-20-12-S-D-400 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.520" (13.208mm)