DW-21-20-F-S-820
Samtec Inc. DW-21-20-F-S-820
Part Number
DW-21-20-F-S-820
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-21-20-F-S-820.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-21-20-F-S-820
Comments
    DW-21-20-F-S-820 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions21
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height0.820" (20.828mm)
    Length - Post (Mating)0.200" (5.080mm)