DW-22-07-F-D-254
Samtec Inc. DW-22-07-F-D-254
Part Number
DW-22-07-F-D-254
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 44POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-22-07-F-D-254.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-22-07-F-D-254
Comments
    DW-22-07-F-D-254 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions44
    Length - Overall Pin0.430" (10.922mm)
    Length - Stack Height0.254" (6.452mm)
    Length - Post (Mating)0.066" (1.676mm)