DW-22-14-F-S-1100
Samtec Inc. DW-22-14-F-S-1100
Part Number
DW-22-14-F-S-1100
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-22-14-F-S-1100.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-22-14-F-S-1100
Comments
    DW-22-14-F-S-1100 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions22
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.100" (27.940mm)
    Length - Post (Mating)0.220" (5.588mm)