DW-22-14-F-S-205
Samtec Inc. DW-22-14-F-S-205
Part Number
DW-22-14-F-S-205
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-22-14-F-S-205.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-22-14-F-S-205
Comments
    DW-22-14-F-S-205 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions22
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height0.205" (5.207mm)
    Length - Post (Mating)1.115" (28.321mm)