DW-22-15-T-D-290
Samtec Inc. DW-22-15-T-D-290
Part Number
DW-22-15-T-D-290
Description
CONN HDR 44POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-22-15-T-D-290.pdf
Delivery Services
DW-22-15-T-D-290
Comments
    DW-22-15-T-D-290 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions44
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.290" (7.366mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)