DW-22-19-T-D-1042
Samtec Inc. DW-22-19-T-D-1042
Part Number
DW-22-19-T-D-1042
Description
CONN HDR 44POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-22-19-T-D-1042.pdf
Delivery Services
DW-22-19-T-D-1042
Comments
    DW-22-19-T-D-1042 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions44
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height1.042" (26.467mm)
    Length - Post (Mating)0.178" (4.521mm)