DW-24-08-G-D-375.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 48 |
| Length - Overall Pin | 0.530" (13.462mm) |
| Length - Stack Height | 0.375" (9.525mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.045" (1.143mm) |