DW-24-09-F-D-405.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 48 |
| Length - Overall Pin | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Stack Height | 0.405" (10.287mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.215" (5.461mm) |