DW-24-09-L-S-200
Samtec Inc. DW-24-09-L-S-200
Part Number
DW-24-09-L-S-200
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 24POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-24-09-L-S-200.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-24-09-L-S-200
Comments
    DW-24-09-L-S-200 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions24
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.420" (10.668mm)