DW-24-10-T-T-660
Samtec Inc. DW-24-10-T-T-660
Part Number
DW-24-10-T-T-660
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-24-10-T-T-660.pdf
Delivery Services
DW-24-10-T-T-660
Comments
    DW-24-10-T-T-660 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows3
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.660" (16.764mm)
    Length - Post (Mating)0.060" (1.524mm)