DW-24-11-T-S-520
Samtec Inc. DW-24-11-T-S-520
Part Number
DW-24-11-T-S-520
Description
CONN HDR 24POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-24-11-T-S-520.pdf
Delivery Services
DW-24-11-T-S-520
Comments
    DW-24-11-T-S-520 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions24
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.520" (13.208mm)
    Length - Post (Mating)0.300" (7.620mm)