DW-24-12-G-D-849.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 48 |
| Length - Overall Pin | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Stack Height | 0.849" (21.565mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.071" (1.803mm) |