DW-24-12-L-D-770-048
Samtec Inc. DW-24-12-L-D-770-048
Part Number
DW-24-12-L-D-770-048
Description
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-24-12-L-D-770-048.pdf
Delivery Services
DW-24-12-L-D-770-048
Comments
    DW-24-12-L-D-770-048 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions48
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.770" (19.558mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)