DW-24-14-F-D-1085
Samtec Inc. DW-24-14-F-D-1085
Part Number
DW-24-14-F-D-1085
Description
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-24-14-F-D-1085.pdf
Delivery Services
DW-24-14-F-D-1085
Comments
    DW-24-14-F-D-1085 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions48
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.085" (27.559mm)
    Length - Post (Mating)0.235" (5.969mm)