DW-24-14-F-S-1170
Samtec Inc. DW-24-14-F-S-1170
Part Number
DW-24-14-F-S-1170
Description
CONN HDR 24POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-24-14-F-S-1170.pdf
Delivery Services
DW-24-14-F-S-1170
Comments
    DW-24-14-F-S-1170 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions24
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.170" (29.718mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)