DW-24-19-F-D-990
Samtec Inc. DW-24-19-F-D-990
Part Number
DW-24-19-F-D-990
Description
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-24-19-F-D-990.pdf
Delivery Services
DW-24-19-F-D-990
Comments
    DW-24-19-F-D-990 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions48
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height0.990" (25.146mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)