DW-24-20-F-D-780
Samtec Inc. DW-24-20-F-D-780
Part Number
DW-24-20-F-D-780
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-24-20-F-D-780.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-24-20-F-D-780
Comments
    DW-24-20-F-D-780 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions48
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height0.780" (19.812mm)
    Length - Post (Mating)0.240" (6.096mm)