DW-25-09-F-D-550
Samtec Inc. DW-25-09-F-D-550
Part Number
DW-25-09-F-D-550
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-25-09-F-D-550.pdf
Delivery Services
DW-25-09-F-D-550
Comments
    DW-25-09-F-D-550 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.550" (13.970mm)
    Length - Post (Mating)0.070" (1.778mm)