DW-25-11-F-D-605.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 50 |
| Length - Overall Pin | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Stack Height | 0.605" (15.367mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.215" (5.461mm) |