DW-25-12-G-D-500-050
Samtec Inc. DW-25-12-G-D-500-050
Part Number
DW-25-12-G-D-500-050
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-25-12-G-D-500-050.pdf
Delivery Services
DW-25-12-G-D-500-050
Comments
    DW-25-12-G-D-500-050 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.500" (12.700mm)
    Length - Post (Mating)0.420" (10.668mm)