DW-25-14-L-T-1240.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 3 |
| Number of Positions | 75 |
| Length - Overall Pin | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Stack Height | 1.240" (31.496mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.080" (2.032mm) |