DW-25-14-S-D-500-LL
Samtec Inc. DW-25-14-S-D-500-LL
Part Number
DW-25-14-S-D-500-LL
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-25-14-S-D-500-LL.pdf
Delivery Services
DW-25-14-S-D-500-LL
Comments
    DW-25-14-S-D-500-LL Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height0.500" (12.700mm)
    Length - Post (Mating)0.820" (20.828mm)