DW-25-14-S-S-860
Samtec Inc. DW-25-14-S-S-860
Part Number
DW-25-14-S-S-860
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 25POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-25-14-S-S-860.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-25-14-S-S-860
Comments
    DW-25-14-S-S-860 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions25
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height0.860" (21.844mm)
    Length - Post (Mating)0.460" (11.684mm)