DW-25-14-T-D-1050
Samtec Inc. DW-25-14-T-D-1050
Part Number
DW-25-14-T-D-1050
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-25-14-T-D-1050.pdf
Delivery Services
DW-25-14-T-D-1050
Comments
    DW-25-14-T-D-1050 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.050" (26.670mm)
    Length - Post (Mating)0.270" (6.858mm)