DW-25-15-F-Q-450
Samtec Inc. DW-25-15-F-Q-450
Part Number
DW-25-15-F-Q-450
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-25-15-F-Q-450.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-25-15-F-Q-450
Comments
    DW-25-15-F-Q-450 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows3
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.450" (11.430mm)
    Length - Post (Mating)0.070" (1.778mm)