DW-27-13-F-D-900
Samtec Inc. DW-27-13-F-D-900
Part Number
DW-27-13-F-D-900
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 54POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-27-13-F-D-900.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-27-13-F-D-900
Comments
    DW-27-13-F-D-900 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions54
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.900" (22.860mm)
    Length - Post (Mating)0.220" (5.588mm)