DW-27-20-F-D-865.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 54 |
| Length - Overall Pin | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Stack Height | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.155" (3.937mm) |