DW-27-20-L-D-700.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 54 |
| Length - Overall Pin | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Stack Height | 0.700" (17.780mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.320" (8.128mm) |