DW-28-08-F-D-215.pdf
| Series | Flex Stack, DW |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 56 |
| Length - Overall Pin | 0.530" (13.462mm) |
| Length - Stack Height | 0.215" (5.461mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.205" (5.207mm) |