HW-24-11-F-D-710-SM
Samtec Inc. HW-24-11-F-D-710-SM
Part Number
HW-24-11-F-D-710-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 48POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-24-11-F-D-710-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
HW-24-11-F-D-710-SM
Comments
    HW-24-11-F-D-710-SM Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions48
    Length - Overall Pin0.865" (21.971mm)
    Length - Stack Height0.710" (18.034mm)
    Length - Post (Mating)0.155" (3.937mm)