HW-25-08-F-Q-400-100
Samtec Inc. HW-25-08-F-Q-400-100
Part Number
HW-25-08-F-Q-400-100
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-08-F-Q-400-100.pdf
Delivery Services
HW-25-08-F-Q-400-100
Comments
    HW-25-08-F-Q-400-100 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.200" (5.08mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.100" (2.540mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.030" (0.762mm)