HW-25-08-G-D-251-SM-A.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Length - Overall Pin | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Stack Height | 0.251" (6.375mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.214" (5.436mm) |