HW-25-08-G-D-350-125
Samtec Inc. HW-25-08-G-D-350-125
Part Number
HW-25-08-G-D-350-125
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-08-G-D-350-125.pdf
Delivery Services
HW-25-08-G-D-350-125
Comments
    HW-25-08-G-D-350-125 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.125" (3.175mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.350" (8.890mm)
    Length - Post (Mating)0.055" (1.397mm)