HW-25-11-F-D-350-090-LL
Samtec Inc. HW-25-11-F-D-350-090-LL
Part Number
HW-25-11-F-D-350-090-LL
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-11-F-D-350-090-LL.pdf
Delivery Services
HW-25-11-F-D-350-090-LL
Comments
    HW-25-11-F-D-350-090-LL Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationKinked Pin, Solder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.350" (8.890mm)
    Length - Post (Mating)0.490" (12.446mm)