HW-25-12-T-D-250-SM
Samtec Inc. HW-25-12-T-D-250-SM
Part Number
HW-25-12-T-D-250-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK SMD TIN
Data sheet
HW-25-12-T-D-250-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
HW-25-12-T-D-250-SM
Comments
    HW-25-12-T-D-250-SM Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.965" (24.511mm)
    Length - Stack Height0.250" (6.350mm)
    Length - Post (Mating)0.715" (18.161mm)