HW-25-13-FM-D-200-055.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.055" (1.400mm) |
| Number of Positions | 50 |
| Length - Overall Pin | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Stack Height | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.975" (24.765mm) |