HW-25-13-L-S-590-170
Samtec Inc. HW-25-13-L-S-590-170
Part Number
HW-25-13-L-S-590-170
Description
CONN HDR 25POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-13-L-S-590-170.pdf
Delivery Services
HW-25-13-L-S-590-170
Comments
    HW-25-13-L-S-590-170 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.170" (4.318mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions25
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.590" (14.986mm)
    Length - Post (Mating)0.470" (11.938mm)