HW-25-14-G-D-1080-100
Samtec Inc. HW-25-14-G-D-1080-100
Part Number
HW-25-14-G-D-1080-100
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-14-G-D-1080-100.pdf
Delivery Services
HW-25-14-G-D-1080-100
Comments
    HW-25-14-G-D-1080-100 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.100" (2.540mm)
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.080" (27.432mm)
    Length - Post (Mating)0.250" (6.350mm)