HW-25-14-S-S-1070-120-LL
Samtec Inc. HW-25-14-S-S-1070-120-LL
Part Number
HW-25-14-S-S-1070-120-LL
Description
CONN HDR 25POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-14-S-S-1070-120-LL.pdf
Delivery Services
HW-25-14-S-S-1070-120-LL
Comments
    HW-25-14-S-S-1070-120-LL Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationKinked Pin, Solder
    Length - Tail0.120" (3.048mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions25
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.070" (27.178mm)
    Length - Post (Mating)0.240" (6.096mm)