HW-25-14-T-D-1146-087.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.087" (2.210mm) |
| Number of Positions | 50 |
| Length - Overall Pin | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Stack Height | 1.146" (29.108mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.197" (5.004mm) |