HW-25-14-T-D-1165-110
Samtec Inc. HW-25-14-T-D-1165-110
Part Number
HW-25-14-T-D-1165-110
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-14-T-D-1165-110.pdf
Delivery Services
HW-25-14-T-D-1165-110
Comments
    HW-25-14-T-D-1165-110 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.800mm)
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.165" (29.591mm)
    Length - Post (Mating)0.155" (3.937mm)