HW-25-14-T-D-1240-090
Samtec Inc. HW-25-14-T-D-1240-090
Part Number
HW-25-14-T-D-1240-090
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-14-T-D-1240-090.pdf
Delivery Services
HW-25-14-T-D-1240-090
Comments
    HW-25-14-T-D-1240-090 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.240" (31.496mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)