HW-25-15-F-D-290-220-LL
Samtec Inc. HW-25-15-F-D-290-220-LL
Part Number
HW-25-15-F-D-290-220-LL
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-25-15-F-D-290-220-LL.pdf
Delivery Services
HW-25-15-F-D-290-220-LL
Comments
    HW-25-15-F-D-290-220-LL Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationKinked Pin, Solder
    Length - Tail0.220" (5.588mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.290" (7.366mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)