HW-25-15-G-D-300-SM.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Length - Overall Pin | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Stack Height | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.265" (6.731mm) |