HW-25-16-FM-D-200-055.pdf
| Series | Flex Stack, HW |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.055" (1.400mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Length - Overall Pin | 0.445" (11.303mm) |
| Length - Stack Height | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.190" (4.826mm) |