HW-25-16-G-D-375-SM.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Length - Overall Pin | 0.380" (9.650mm) |
| Length - Stack Height | 0.375" (9.525mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.005" (0.127mm) |